Tuesday, June 21, 2016

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის თემა
ფული
სწავლის საფეხური
X კლასი
მოსწავლის პროფილი
6 მოსწავლე
დრო/ ხანგრძლივობა
45 წუთი
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მოსწავლეს შეუძლია საკუთარი აზრის გამოხატვა სხვადასხვა უნარის გამომუშავება,  შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლესსამუშაოს დასრულებისას წარმოაჩენს და განიხილავს არჩეულ გზას (როგორი ტაქტიკა აირჩია, რა გაუადვილდა, რა გაუჭირდა, როგორ აჯობებდა
მოსწავლეებისათვის გასაგები და პრაქტიკაში ადვილი მოხმარების გზით შეუდგნენ ცხოვრებას.


გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
 მოსწავლეს გამომუშავებული აქვს კონსტრუქციული დამოკიდებულება  დაბრკოლებების მიმართ.  
       ქართ. X. 13. მოსწავლეს შეუძლია სასწავლო რეფერატის დაწერა ერთი ან რამდენიმე წყაროს მიხედვით.

ქართ. X. 14. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის კონსპექტის შედგენა შესაბამისი წესების დაცვით.

ქართ. X. 15. მოსწავლეს შეუძლია  დაწეროს გამოხმაურება წაკითხულ წიგნზე ან მხატვრულ ნაწარმოებზე.
              ქართ. X. 8. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ჟანრის მხატვრული ნაწარმოებების, პუბლიცისტური თხზულებების წაკითხვა და მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.

კავშირი საგნებთან
კავშირი აქვს უცხო ენასთან, მათემატიკასთან.
ე.ს. გ მისაღწევი შედეგი
ზეპირმეტყველება
მინი ლექცია.
ქართ.x.  ფონეტიკა, მორფოლოგია, სინტაქსი.
არსებითი სახელი
ზედსართავი სახელი
რიცხვითი სახელი.

                     
წინარე ცოდნა
 1.2. ინფორმაციის გაცვლა: პირადი მონაცემები (ვინაობა, ასაკი, წარმომავლობა, სადაურობა, საცხოვრებელი ადგილი), ოჯახი / ნათესავები, საკუთრება, პროფესია/ხელობა, საჭიროებები / მოთხოვნილებები /სურვილები, თავისუფალი დრო, საქმიანობა, კვებითი ჩვევები, ჯანმრთელობა, ამინდი, გეგმები / განზრახვა, მგზავრობა/მოგზაურობა,

ქართ. X. 16. მოსწავლეს შეუძლია წერის სტრატეგიების გამოყენება ნაწერის ორგანიზებისათვის.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო, თვალსაჩინოება, ელექტრონული რესურსები, აუდიო-ვიდეო მასალა, სურათები, დაფა, ცარცი.
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
1.მისალმება, გაკვეთილის მიზნის გაცნობა 2წთ.
1 აქტივობა. დამხმარე რესურსად შეაქვს ფულის სურათების ამოცნობა.
2 აქტივობა. ცოდნის კონსტრუირება . ფულის შესახებ მოპოვებული ინფორმაციის გაცნობა კლასის წინაშე. 15წთ.
3. აქტივობა.
კლასს ვყოფ ორ ჯგუფად და როლურ თამაშით ვათამაშებ „ სუპერმარკეტში“ 15წთ.
4 აქტივობა. .გააზრებისათვის ვიყენებ კითხვებს:
 1.რა ღირს კარტოფილი?
 2. ხუთი კილოგრამი ამიწონეთ.
6წთ.
5. აქტივობა.
საშინაო დავალება 1წთ.
6. აქტივობა.
შეფასება 1წთ.

დიფერენცირებული სწავლება
არა მყავს ასეთი მოსწავლე

No comments:

Post a Comment